mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

please help to answer with working.​
Can you do this because it is confusing to me
the importance of metric prefix​
Fill in the blanks based off the graph. (I added pictures) Thanks :) 20 pointss!!!
Which argument is a bandwagon fallacy? A. Vote for me for city council. Everyone's doing it, after all. OB. Your beliefs are wrong because they are incorrect. C
what is the measure of 4?
Cod fry often settle under the bell of some jellyfish species, whose tentacles are poisonous. Name the form of relationship illustrated by this example. Assume
The cutoff frequency for a certain element is 1.22 x 1015 Hz. What is its work function in eV? Hint: 1 eV 1.60 x 10-19 J =[?] eV someone please teach me how to
How effective is it to submit vendor invoices only?
What is the missing reason in the proof? A.) Segment addition B.) Congruent Segments Theorem C.) Transitive Property of Equality D.) Subtraction Property of Eq