jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

3. Health education is the key to making the nation happier. healthier. more wealthy. less healthy.
El gato _____ a saltar. comienza pierde entiende repite
What is the major difference between one-party and two-party systems?
What is 20% of 50 (show work)
What is the quotient (6x^4 + 15x^3 − 2x^2 + 10x − 4) ÷ (3x^2 + 2)?Someone please help, I'm very confused.
What is the discriminant of the equation x^2+11x-10=0
What is the value of x in trapezoid ABCD? X = ?
What do soft roadbeds and weak bridges lead to??
The price of an item has risen to $243 today. yesterday it was $180 . find the percentage increase.
How can positive parenting encourage personal development?