Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Please help An electronics company used a pipe that was 100 ft long and had a radius of 10 ft. Inside the pipe was a smaller cylindrical tube, for wires, that h
Translate into an equation and solve. Twenty-one is three times the difference between three times a number, n, and five.
What is the main idea of the first stanza of "Auspex"?
Is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams
what is 0.2% as a decimal and a fraction
Two spherical chocolates are filled with a cream filling. The space inside one chocolate has a radius of 3 cm, and the other has a radius of 4.5 cm. How much mo
a person who brings things into the country illegally
does 72 inches=3 yards yes or no
6.29 rounded to a whole number
how did Mendel cross-pollinate flowers