moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

what is 12/75 simplest form
What was one major effect of industrialization on American society?
how to right 0.632 in expanded form
What value is the 9s in 299?
how much is half of 2.25
what is 12/75 simplest form
At 10 A.M., the temperature was 71F°. At 3 P.M., the temperature was 86F°. Find the value of the slope and explain what it means.
Which of the following best describes the difference between the way that early historians and modern historians have studied the past? a. Early historians con
what is the number 8.293 round in the tenths
Elevation refers to the ?