jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Why was it necessary to develop writing before civilization could advance?
Democracy was first practiced in which part of the world?
what is the value of the digit 8 in 686,293
For what value of a is a(2x+3)=9x+15+x an identity?
what message might these frequent and violent changes leadership have sent to people living outside Roman Empire
is 1.1111111... rational
A serum is being given to a patient to desensitize the patient for allergies. Each week the dosage is increased by 0.01 centiliters (cL). If the patient receive
how much is half of 2.25
Which is a complete sentence? A. Interesting town of Dolores, next to the San Juan National Forest. B. Explore six Pueblo sites in four states. C. Streaked
sixteen action figures are arranged equally on 2 shelves. How many action figures are on each shelf?Model the problem with both an array and a labeled tape diag