makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

Who is the antagonist in this excerpt from “The Wild Swans” by Hans Christian Andersen?
Often people who had just acquired wealth were educated without the Classics and preferred short articles published in periodicals.
What is the median of 98, 93, 89, 89, 76
Show your work and check answer. 4x+1=5x-2
What is the value of the temperature 15 degrees Celsius in degrees Kelvin? a. 475 degrees b. 288 degrees c. 258 degrees d. 455 degrees
Which of the following would not have been considered a bourgeoisie? a. Banker c. Lawyer b. Doctor d. Priest
Deserts are only found near the equator. Please select the best answer from the choices provided T F
The best way to defend yourself from stress-related illness is to a. exercise regularly. b. get enough sleep. c. eat right. d. all of the above
The Turnpike was called Americas First Superhighway and was based off of the Autobahn. a. True b. False
Which of these is not a type of trauma discussed in the training: A - Acute B - Chronic C - Complex D - Self-inflicted?