ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASEEEEEEEEEE
can some one help me ​
Green is completely dominant to yellow. A plant with green pods was crossed with another plant with green pods. Some of the plants that were produced from these
There are 6 red marbles, 5 green marbles, and 4 yellow marbles in a bag. If Joe picks 2 marbles one after the other without replacement, then what is the probab
There are large spaces between gas molecules due to their weak attraction. о O True False
Helppppppp ASP plsssss
Please help me with 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,12,13,14,15 I really need help please help me
Explain the relationship between the Truman and General MacArthur regarding their views for the Korean war
Point A(–7, –3) is reflected across the y-axis. What are the coordinates of the image?
The central angle of a sector is 100° and the radius of the circle is 17 yds. What is the area of the sector to the nearest tenth?​