Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

True or False? Please help❤️​
Simplify Square root of 36
When the concentration of water is the same on both sides of a membrane there is no net movement. This is shown on a graph where the trendline crosses the x-axi
Please important answer, as soon as possible I will thank you and mark as brainlist
What drove anti-immigrant feelings in the late 1800s?
Drag the word to the correct characteristic. Words may be used more than once.
Find g (x) - f (x) g (x) = x2 + 1 and f (x) = 2x + 5 A. x2 - 2x - 4 B. -x2 + 2x + 4 C. x2 - 2x + 4 D. x2 + 2x + 6​
can someone help me with the odd numbers please
Which one of the following statements is true regarding the fetch-execute cycle? Each step of the fetch-execute cycle is performed once per minute. The order of
Identify an advantage of working in teams