jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Solve by using the perfect squares method. x2 + 16x + 64= 0 a. –8 b. –16 c. 8 d. 16
Calcium reacts with water. This reaction is represented by the balanced equation below. The aqueous product of this reaction can be heated to evaporate the wate
How do consumer expectations affect demand?
Which statement best explains the role of a catalyst in a chemical reaction? (1) A catalyst is added as an additional reactant and is consumed but not regenerat
In which type of chemical reaction do two or more reactants combine to form one product, only? (1) synthesis (2) decomposition (3) Single replacement(4) double
Why do apples dipped in bleach not turn brown?
As the temperature of a liquid increases, its vapor pressure (1) decreases (2) increases (3) remains the same
Solve for h. P=mgh Answer choices: H=P-mg H=pg/m H=p/mg H=P+mg
what landforms make up most of the Balkan Peninsula
What is 37/5 as a mixed number