anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think discoveries in genetics have been recognized with so many nobel prizes?
What two cultures are known as mound builders and why
When do you need to compare real-world numbers?
In medicine, why do you think it is important that re-evaluation is part of the scientific process?
A certain stock gained 5 points in one day and lost 4 points the next day. Which situation has the greater absolute value?Explain
Why did Egyptians mummify their dead?
Help me by step by step
Martinez company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. when it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follo
Describe the relationship between scientific research and the use of environmental resources
what type of monomer is alanine