frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line containing the given pair of points. If the slope is​ undefined, state this. (−1,4) and (6,0)
All the constitutional convention, delegates from the northern and southern states disagreed about
What is the best way to punctuate the bolded portion of the sentence? Jill remarked, “We have a problem; she went on to give details.
Cross references should be prepared for business names when
Europeans settled the North American continent gradually. First, colonists created settlements along the East Coast. Once these were well established, people be
What is the name of the process that's plants use to remove carbon from the atmosphere
Why does President Carter state that the US Congress will wait to pass the SALT II treaty?
45% of what equals 90
A farmer is planting a straight row of crops with 3 feet between each plant. If 23 are planted, what is the distance between the first and last plant?
What economic factors made Ghana an important trading center