il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Organelle that packages and transports materials out of the cell?
what is "Linear Mime"
what is the answer to this problem 5n^2+10n+20
describe what happens during the first stage of the cell cycle in a eukaryotic cell
You and 3 friends order a pizza, 4 large drinks, and a loaf of cheese bread. You split the cost evenly with your friends. What order of operations would you use
find the zeros of the function f(x)=2x^2-7x-30
(30 points I THINK is how it works when choosing points, that goes to whoever helps me.) Although the poems, "The Lamb" and "The Tyger," address the same conce
What is the common goal of all agencies and commissions in the federal government?
Copy each statement. Insert +,-,x, or ÷ symbols to make this statement true. 33-3-2-5=1
Which type of weather is most likely produced by a warm front? A. light to moderate precipitation B. moderate to heavy precipitation C. heavy precipitation and