camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

A magnet produces a magnetic field. Which diagram shows the magnetic field pattern around a bar magnet
What is the perimeter of the larger triangle 18 b) 45 d) 36
Milton took an elevator to the top of the Empire State Building in New York City and decided to walk down the steps to the bottom level. The building is 103 lev
Any help ?!?!?!?!?!??
What is the contour interval on this map
Help Meeeeee PLSSSSSSS
In 2-3 sentences explain how a media watchdog can benefit a democracy.
PLEASE HELP DONT JUST STEAL POINTS Read each question carefully before answering. Remember: A=Answer the question C=Concrete/specific evidence E=Explain how the
Which is generally true about guerrilla warfare?
What does a simile or a metaphor the shed a squat gray mushroom mean