vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

explain the connection between your body and supernova
Choose the pure substance from the list below. choose the pure substance from the list below. lemonade wine air juice salt
Located between the public class and end class clauses in the code editor window; the section of the code editor window where class-level variables are declared
First set of teeth in humans
How do you solve Y(5y-11)?
Which enthalpy change (î"h) is correct for a substance changing from the liquid phase to the solid phase?
The probability that a randomly selected person has high blood pressure (the event h) is p(h) = 0.3 and the probability that a randomly selected person is a run
how are the "vagrant gypsy life," "the gull's way," and "the whales way" alike?
Ivan plans to reorganize the music on his MP3 players . He has 9 1/3 music of rock and hip-hop . After the change he is planning , he will have 2 4/5 times as m
The volume of a cylinder is 252π252π cm3 and its height is 7 cm. What is the cylinder’s radius? Question 1 options: 36 80 16 6