taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

order from least to greatest, 1.021,1.2,1.14,1.009
Simplify the expression. 7(3x + 5y) + 4y
one of the characteristics of living things is that they respond to external changes in their environment so that their internal environment stays as stable as
what is 0.00000000589824 as a fradtion in simplest form
Is the gcf of a pair of numbers ever equal to one of the numbers
7. Which one of the following statements is true regarding paragraphs? A. A paragraph should have one main topic. B. A paragraph with two main topics is called
PLEASE HELP! In a preschool center are there any hazards for children getting in or out of the car. This should be detailed.
What is seven hundred five thousands of an inch as a decimal
What two major factors limit the growth of industry in Egypt? A.unskilled workers and weak investment B.lack of foreign aid and support from Arab nations C.limi
What are the interactions between the four components of Earth’s physical systems?