nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

To make curtains for a living room window for a customer, you will need three pieces of fabric in the following lengths: 3 feet, 3 feet, and 5 feet. What is th
Write each decimals as a fractions or a mixed number. 26.3 and 7.104 >> help <
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
I am so confused about this graphing problem, just need answer doesn't have to show workRectangle ABCD has a length of 9 and a width of 7. Point D is the ordere
how do I solve 9 1/9 - 5/6
A merry-go-round makes 18 rotations in 3 minutes. What is its angular speed in rpm?
Write each decimals as a fractions or a mixed number. 26.3 and 7.104 >> help <
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______.
what causes the earths crust to move ?