raniaatia1221
raniaatia1221 raniaatia1221
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

5. A kilogram of rice costs 60p. How many kilograms can you buy from £ 7.20? What is the answer and don't upload in a link please ​

Respuesta :

S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 02-04-2021

Answer:

12 kg

Step-by-step explanation:

1 kg = 60 pence

→ Convert the 60 pence into pounds

£0.60

→ Divide by the 7.20

7.20 ÷ 0.60 = 12

→ Multiply the answer by 1

12 × 1 = 12 kg

Answer Link

Otras preguntas

3 classmates share 2 granola bars equally. How much does each classmate get?
The group Young Italy advocated for
what is 9 divided by 765 please show the work i really need help
X over 8 is greater than or equal to 1 . Solve & graph
Which is one reason that American colonists in new England lived and worked differently from American colonists in the south A. The contrast in the geography of
which fraction is closer to 1 than 0
Sophie is eating a 50-gram chocolate bar which contains 30% of coca. How many grams of coca are in the chocolate bar?
What's 7/8x4/5? Cmon peeps it's hard
9 is 60% of what number?
Were bronze tools in use in the Paleolithic Age?