Iguessmayne777
Iguessmayne777 Iguessmayne777
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

suppose you drive and average of 15,000 miles per year, and your car gets 24 miles per gallon. Suppose gasoline costs $2.60 per gallon.

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 02-04-2021

Answer:

$1,625

Step-by-step explanation:

If looking for the overall cost, (the total amount spent of gasoline):

Step 1: find the number of gallons used

Miles per year / miles per gallon

15,000 ÷ 24 = 625

Step 2: find the total cost

Number of gallons use x rate of cost.

625 x 2.60 = 1,625

The total amount of money spent is $1,625

Answer Link

Otras preguntas

Explain how you would use fractions bars to find the quotient of 10/12 ÷ 4/6.what is the quotient?
The points are (-2,3) and (6,r) lie in a line with slope (3/2). find the missing coordinater=_ ​
find the slope (-4,2) (8,-1)
list three things that can bring life to a barren island
study the figure below showing the relative motion of the platemoving away from each other1.2.3.4.moving toward each other 1.2.34.sliding past each other1.2.3.4
Write and solve a real world word problem to fit the expression -50 ÷ 5.
Isadora is always on the go. When she gets hungry enough, she will grab whatever is on hand, so she rarely eats any vegetables. What would be the BEST way for I
which of the following is not a method of determining body composition (determination of percentage of body fat)?
Define the following and give 3 examples each:Multicellular organisms​
3x-3y=-6 -5x+6y=12 elimination using multiplication