mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

whta is hemmingways style of writing
which of the following is considered a drawback to using wind energy as a source of power? wind energy is highly polluting. wind energy is nonrenewable. winds d
What will 4 balloons cost if 10 balloons cost £3.00
Enter the expression 2gΔym−−−−−√, where Δ is the uppercase Greek letter Delta.
why did American and British troops invaded Iraq in 2003
what is the solution of the system of equations? y = –2x 8 y = x – 4 a. (–1.33, –5.33) b. (4, 0) c. (0, 4) d. (–12, 32)
where is the area around 54°40’
read this excerpt from mark twain's life on the mississippi: he would speak of the 'labboard' side of a horse in an easy, natural way that would make one wish h
which best describes what is made of matter
what is 15 to the 5 power