natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

movement along the earths surface caused by an earthquake
How many protons, electrons, and neutrons does an atom of iridium (Ir) have
CAN SOMEONE HURRY? I NEED THIS DUE ON 1/5/15! 1.How is the town affected when George Bailey was never born? How is the town different when George Bailey doesn't
5 animals that live in the ocean
simplify the equation (-4)(3)(-1)(-2)
What was the outcome of salutary neglect?
Which description of Alexander Hamilton is correct? A. the commander of British troops in the South who lost the Battle of Yorktown B. a young officer on Washin
how do you write words to match the expression 24-(6+3)
A culture of bacteria doubles every 2 hours. if there are 500 bacteria at the beginning, how many bacteria will there be after 24 hours?
A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrub. If the total bill was $71.00 how Mich did each shrub cost if they all cost