addie0208
addie0208 addie0208
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Mariah paid $5.00 for a dozen bagels. About how much
does one
bagel cost?

What equation would you use to find the solution?

Respuesta :

tiffanytiffany301
tiffanytiffany301 tiffanytiffany301
  • 04-05-2021

Answer:

$2.40 a peice for one bagel

Answer Link

Otras preguntas

one of the cats in the neighborhood had six kittens all about the same size. If each of the new kittens weighed about5 1/2 ounces, how much would all the new ki
What is a strategy a reader can use to understand better what he has read?
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
Which ratios are proportional to 40 : 15? Choose all answers that are correct. A. 3 : 8 B. 8 : 3 C. 90 : 240 D. 120 : 45
Andre hit four more home runs than twice the number of home runs Larry hit. Together they hit 10 home runs. How many runs did Andre hit?
How can we prove that 4x+2(x+3)=8x+6
The name for the hollow muscular organ that stores urine.
Which weighs more 2.5 pounds of rocks or 40 ounces of feathers
how many tens are in 67
What is a Phenomenon characterized by poorly planned development on the edges of cities and towns?