Kirito11397821
Kirito11397821 Kirito11397821
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

mrs. Dimas has $130 to buy basketballs for Edison Middle School. How many can she buy at $15 each? Intrepret your remainder.

Respuesta :

Chikim
Chikim Chikim
  • 02-12-2016
She can buy 8 because 130/15=8.666666667, we round down cause she cannot buy 9, she can only buy 8.
Answer Link
shesneyg
shesneyg shesneyg
  • 21-01-2021

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If consumers do not pay off their entire credit card balance, they will
Pepe_________en su casa./7565529/b5cb393c?utm_source=registration
Elige la palabra correcta. Nosotros ______ la pizza. Question 4 options: a) comer b) comemos c) como d) comen Elige el pronombre correcto para las pa
Which lists the main components of Darwin’s theory of evolution
Explain why it is important to place each view in a multiview drawing in its proper place
Need a paragraph using conclude, pursuit, intrude, subdue, presume
what are a least two thing that you could do to help reduce the issues with cell phone use while driving ?
A 3-cup bottle of dish soap costs $5.28. What is the price per fluid ounce?
Boredom is the theme of Annabel Lee. Question 10 options: True False
Do all organisms which carry out photosynthesis have chloroplasts ? Explain your answer as fully as you can.