rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Is south america east or west of the prime meridian?
Please help! I do not understand.
#7 plz help me!! Need to finish before tmmrw. THANK YOU SOOOO MUCH
Choose the statements that CORRECTLY describe life for American Indians living in Georgia at the time of European contact. Mississippian American Indians were l
10. A rock that forms from cooling lava is classified as an _____. a.extrusive igneous rock b.extrusive metamorphic rock c.intrusive igneous rock d.intrusive vo
what does 2736 mulitplied by 57 equal
The aircraft A330 flies at an average speed of 400 miles per hour. The expression, 400t gives the distance traveled by the aircraft in t hours. Find the distanc
0.0007716049 as a fraction
which of the following represents the zeros of f(x)= 6x^3 + 25x^2 -24×+5
Faina says that an object cannot be in mechanical equilibrium when only a single force acts on it. do you agree or disagree? explain.