youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

how do I figure out what 5550/1000
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
How Do Clownfish Catch Their Food?
Cellular respiration involves a series of chemical reactions. Which of the following is a primary way that enzymes affect these reactions? A. They decrease the
Why might nations join together to remove trade barriers?
what is 89 divided by 6 in long divison
What is hyperbole? Please help
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?
What is 9-4(2p-1)=45?
What is a Vector and a scalar?