Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

What is the prime factorization of 360?
What was george washingtons favorite game?
If you stand next to a wall on a frictionless skateboard and push the wall with a force of 40n, how hard does the wall push on you? if your mass is 80 kg, show
Which ordered pair is a solution of the equation? y=-6x+1 A- only (-2,13) B- only (-1,7) C- both D- neither
What does void mean plz use real definition
Peter will roll a fair die a total of 90 times. What is a good prediction for the number of times that the number cube will land on a number greater than 2?
PLEASE HELP What does the slope and y-intercept mean?
Select the objects that hold the same amount og liquid as a 128-fluid-ounce jug. mark all that apply Options: A) Two 1 quart bottles B) Four 1 quart bottles C)
Who gave one of the earliest accounts of the topography and tribes of the Great Plains? A. Davy Crockett B. Daniel Boone C. Jedadiah Smith D. Zebulon Pike
Kyle’s bowl of cereal has 5 blue marshmallows, 2 yellow marshmallows, 3 pink marshmallows, and 4 green marshmallows. if he picks one marshmallow at random, what