lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

The social cognitive theory of hypnosis suggests that.
Which statement about effective leadership is the most accurate?.
who made the game Monopoly???
Please help me answer these questions!
Someone pls pls help for 30 points Limestone formations in caves are considered what kind of weathering? chemical biological mechanical or hydraulic
75 POINTS AND I'LL GIVE BRAINLIEST!!!
When the author writes that Tim was “off the clock for good," what does he mean?
How does the author create mystery in paragraphs 6-12? A-by emphasizing Mrs. Romero's intuition that something is wrong B-by misdirecting the reader with false
Olga buys tickets to a concert, She pays $27.7 for each ticket plus a handling fee of $5.50 for the order, The total cost is $144.25. How many tickets, n, Did O
When the ocean water freezes or evaporates, the salinity of the ocean