shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the line described by x - 3y =-6.
determine a relationship between the x- and y- values. write an equation. x =1 2 3 4 y = 4 5 6 7
by what length is is 0.5 m less than 10.05
what is 3\13 times 143 equal
Which best describes a likely result for the circulatory system if the heart is weakened? A. Oxygenated blood would not be pumped to the body's cells via the v
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
13. (1 pt) Who was Hiram Bingham? A. a Harvard-trained archaeologist who first explored the Maya ruins at Tikal B. a Yale-trained explorer who first discover
Cheryl has some oranges. she puts the oranges into p boxes of 3 oranges each and has 2 oranges left. Find the total number of oranges Cheryl has in terms of p
3-2i/5i+2 What is the solution?
what does ich hoffe, dass Sie und Ihre Familie geht es gut