makaylajacksgarage1 makaylajacksgarage1
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mike had $25 to spend on three pens.
After buying them he had $19. How
much did each pen cost?

Respuesta :

anthonystegman123
anthonystegman123 anthonystegman123
  • 04-09-2021

Answer:

mike spent 6 dollars, each pen cost 2$

Answer Link

Otras preguntas

How to do criss cross multiplication
Which literary technique is evident in these words from Beowulf? fain of his fell spoil, faringA. caesuraB. alliterationC.enjambmentD. synecdoche
To be productive in a new job, which one of the following suggestions can you safely ignore?
Please help Evaluate the expression. (7 – 4)[(5 + 3. + 2] a. 26 b. 30 c. 47 d. 48
The teacher asked that each student completes/complete the exercise. A. complete B. completes The student wished that his mother was/were more lenient about his
Which pair of slopes represent perpendicular lines? a. 1/2, -1/2 b. 1/3, 3 c. -1/4, 4 d. -1/5,-5 Best answer and follow :) thank u
tomas grandfather is 100 years old.tomas grandfather is 10 times as old as tomas .how los is tomas?
write the number name for 43,080,700
The best definition of pastoralism is
A discounted concert ticket cost $14.50 less than the original price (p). You pay $53 for a discounted ticket. Write and solve an equation to find the original