prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

The DNR is planning a study to determine whether breakwaters help decrease erosion at a large lake. They divide the shoreline into 100-foot plots, installing so
The image of point (-5, -2) under a translation 10 units right and 4 units up is (5, 2). true or false?
Find the GFC of 56 and 84. A factor tree for 84 is given below. Select a composite number to break into factors. Continue factoring until all factors are prime.
Which expression is equivalent to the expression (2^4)(2^3)? A. 2^12 B. 4^7 C. 48 D. 128
what is the coefficient in the expression 5 + 9y​
Courtlynn combines cup sour cream withcup cream cheese. She then divides the mixturebetween 2 bowls. How much mixture doesCourtlynn put in each bowl? Please hel
Why did Churchill replace Chamberlain as Britain's new prime minister shortly after World War II began?
f-22=36 Evaluate (solve)
Which racial groups were denied voting rights under apartheid?
i need help i am dumb