LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

you have been asked to build a scale model of a restaurant out of popsicle sticks. The restaurant is 20 feet tall. Your scare is 2.4 cm = 1 foot. a popsicle st
Give two geographic reasons why cities grew up on rivers??
If a person starts investing $100 per month starting at age 21, and that money earns a 5% return every year, how much will this person have when turning 70 year
Meaning of lighter than air and type of figurative language
8. Which number represents the country of France? 1 2 3 4
Liz earns a salary of $2,100 per month, plus a commission of 5% of her sales. She wants to earn at least $2,400 this month. Write an inequality to find amounts
I need help please Brainliest
A. How many lines of symmetry does a regular polygon have? B. Give a rule for the number of lines of symmetry in a regular polygon. In two or more complete sen
Enzymes? A. are able to heat up molecules so that they can react. B. always provide carbon dioxide for chemical reactions. C. hold substrate molecules in the co
What value of y will make the equation y/2 − 2 = 3 true?