aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Five sixths of a number is negative five ninths. what is the number
Pls answer the question below, first correct answer gets brainliest!
Please answer number 26
Which answer choice best combines the following sentences with a coordinating conjunction? David won last year's spelling bee. He also won first place in the ta
Use the excerpt from a letter to answer the prompt. The current state of Castle Park is a disgrace to our community. Ten years ago, community groups came togeth
Juan: ¿Pedimos comida para el grupo? Eric: Sí, claro. Quisiera __________ sándwiches, __________ vaso de leche y __________ manzanas. Juan: Y para mí, _________
A 45 kg merry go round worker stands on the rides platform 6.3 m from the center. If her speed as she goes around the circle is 4.1 m/s, what is the force of fr
Pls I need help Name a right angle. (Make sure to use an angle symbol)
6 equals negative 5/6x. What does the x equal in fraction form?
HELP PLS LIKE RIGHT NOW PLSSSSSS