mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

how do solve 21s=3 ?
this is for algebra 1 My two numbers add up to 12. Three times my first number plus twice my second number is 29. Which two numbers is she thinking of? Show yo
a mulberry silk worm can spit a single thread the measure up to 3,900 ft in length. write the number in scientific notation?
can some help me better to remember the map of Europe ?
5.4 5.400 less greater
what is the place underground where plates start to slip called.
what is the least 10 digit whole number
For what reason was the "Union Party" created? Who were its candidates?
For what reason was the "Union Party" created? Who were its candidates?
find the opposite or additive inverse of 48 =