s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Convert: ? kilometers = 10,000 meters
Roe v. Wade is a good example of a. judicial restraint, because it was based on a strict reading of the actual words discussing the right to privacy in the Cons
Arc welding uses electric current to make an extremely hot electric arc that can melt metal. The arc emits ultraviolet light that can cause sunburn and eye dama
Zhang Li solves the equation below by first squaring both sides of the equation. -4=\sqrt{5z+7}−4= 5z+7 ​ minus, 4, equals, square root of, 5, z, plus, 7, end s
Math homework help needed.
The width of a rectangle is 4 1/4 inches. The length of the rectangle is 4 times its width. What is the area of the rectangle?
List 3 specific uses for an Excel spreadsheet in the field you are going into. Give specific examples of how you could or have used Excel in the field. Choose e
Three equivalent ratios for 8/10
please help): I suck at word problems
One package of doggy Burger contains eight burgers. The little dog ate 1/3 of the package, and the big dog ate 3/8 of the package. Which dog ate more?