We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

The probability that a student passed a class p(p) is
A nurse is teaching a class to parents about keeping medications and household cleaning supplies out of the reach of toddlers. the nurse explains that this is n
Please can some body please help me with this math problem on IXL. I just want to get done with tthis IXL, because i have been doing it forever now
X over five equals three over four
Can you solve an angle measures 36° more than the measure of a complementary angle. what is the measure of each angle
On a percentage basis, what type of sequence comprises the most of the human genome? what type of sequence comprises the least?
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION!!?? Jasmine buys a turkey every year. The first time she bought a turkey, in Year 0, it cost $15.50. She notices the price is get
The development of rice plantations in south carolina: a. required such large capital investments that carolina's planters never became as wealthy as those in
How frequent is school-site violence? common. relatively rare?
kim has a scale drawing of a car with a scale of 1 in : 3 ft. what is the scale factor