faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Who gives the authority to colonize in a charter colony?
What was the impact of U.S. foreign economic policy during the 1920s?
A plant can produce either purple flowers or white flowers. What is the probability of purple-flowered offspring if two plants that are heterozygous for purple
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
The equation of the line perpendicular to the y-axis that passes through the point (–5, 1) is y = 1. True or false.
The head of the state executive branch is the a. governor. c. lieutenant governor. b. secretary of state. d. attorney general. Who was the driving country b
___________ is the watchdog responsible for keeping the public informed about the acts of its officials, including the President. A. Congress B. The media C.
Which type of sedimentary rock can be formed by the evaporation of a lake? A. organic B. chemical C. fragmental
William Shakespeare is one of the most famous writers in the world. What is the verb?
True or False? Osmosis causes water to flow back and forth through the cell membrane.