Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A total of 840 people ate at lunch.Which statement is true
write the sentences in the passive voice Rita will take two exams next term. pls i cant do this,tmr i have exam fr
Jay is moving out on his own next month. He found a great apartment for $695 a month. His total net income is $1,590 and his current expenses, between his car,
Solving two-step equations (PLEASE HELP)
This triangle can be called acute or _____________. Question 1 options: A: equilateral B: isosceles C: scalene D: right
Determine the number of real number solutions for the equation x^2-2x+6=0​
Which one of the 5 HIPPO threats do you think has the most impact on penguin populations? Why do you think that? Please help!!!
Find the equation of a line that passes through the points (1,-3) and (3,-1). Leave your answer in the form y=mx+c
Jay is moving out on his own next month. He found a great apartment for $695 a month. His total net income is $1,590 and his current expenses, between his car,
Based on the work provided, write the dividend as a product of two factors