aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What river did twains hometown and the village of st Petersburg both sit on?
When is di- used in the name of a hydrocarbon?
How is a scientific name similar to an address that includes city and state?
Calculate the average rate of change for the given function from x equals to 2x equals 7
The United States is a democracy, with power resting in the hands of the people. In this activity you will consider two of the other types of government and com
help me pleaseeeeeee
Brianna spent a total of $52 on 4 used video games. What was the average cost of a game? $13 per game $18 per game $48 per game $56 per game
i need help with my jsc speech
What is 22.43 - 37.80??
6/6 as a mixed number