blessleonard69
blessleonard69 blessleonard69
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Determine the cost per pound to see what the better buy. 3 pounds of turkey for $10.50 over to 1/2 pound for $6.25

Respuesta :

MarkPlox MarkPlox
  • 04-02-2022

Answer:

3 pounds of turkey for $10.50

Step-by-step explanation:

1. 10.50/3 = 3.5 dollars per pound.

2. 6.25/.5 = 12.5 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

why does the same side of the moon always face the earth?
How does a Retinal Scan Work?
Explain 2 different ways to find the greatest common factor of 15x2y3  and 24x4y2 .
what is chemical energy?
Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
how are airplanes artificially pressurized?
Ho does differentiation change an embryo as it develops
Is sky an abstract noun??? X
What's the formula to perimeter
What are some behavioral adaptations for a porcupines?