joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

find the value of x that makes the statement true 3/7x 3-x 3=2
36 is what percent of 50? If necessary, round your answer to the nearest tenth.
Find the slope using the slope formula: (−5,9) (−3,−1)
Which organ system alters kidney function
Determine the intercepts of the line. Don’t round answers. -6x+3y=-7
HELP for 100 points!
Don't cross the road ! the bus ( come ).​
what’s the equation to find its final tempature T_f ?
A newly independent adult wants to increase the amount of money they have in their savings account. What should they consider? A) using a retirement match B) p
Part Two: Review your completed chart above. In two to three complete sentences, explain how the events on the chart led colonists to support independence from