antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

If 2.2 pounds = 1 kilogram and Mary weighs 120 pounds, how much does she weigh in kilograms?
which values are soloutions to the inequality -3x - 4 < 2 ? check all of the boxes that apply
On a coordinate plane, rhombus W X Y Z is shown. Point W is at (7, 2), point X is at (5, negative 1), point Y is at (3, 2), and point Z is at (5, 5). What is th
You want to send postcards to 15 friends. In the shop there are only 3 kinds of postcards. In how many ways can you send the postcards, if
the uses of volcano​
difference between primitive society and modern society​
Which increases GDP the most: 1 pound of dried beans or one pound of New York strip steak?
What is the domain of the function f(x) = (-5/6)(3/5)superscript x
could someone help me with this ASAP?
Is the graph increasing, decreasing, or constant? +3 A. Increasing B. Decreasing C. Constant​