goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

1. What period is referred to as the Middle Ages?
is 2x+x^3 a polynomial?
Simplify to create an equivalent expression 8(10−6q)+3(−7q−2)
I need help on this can someone help.
QUICK! LOTS OF POINTS Were those involved with the Armenian genocide brought to justice? Did their punishment help deter future issues? Be sure to explain your
One man tells another that he is going to "surprise him one day" and hit him with a baseball bat. What, if and, crime has been committed?
i need help with my maths homework read look at the image attached below
How many students have a cell phone but do not have a tablet? A.13 B.21 C.22 D.70 ~plz help cannot get this wrong !
What is the slope of the line through ( − 9 , 6 ) and (-6, -9)
Circle has a diameter of 9.7 m. Find the radius of circle A dilated by a factor of 3.6. (round your answer to the nearest tenth, include units)