promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

Miyamoto and colleagues conducted a study in which participants viewed either photos of U.S. city scenes or Japanese city scenes, then were asked to detect diff
A. This store does not allow dogs. B. It​ doesn't allow dogs in this store. C. This​ store, they​ don't allow dogs. D. They​ don't allow dogs in this store.
Describe the four basic steps of problem solving. What is the first basic step of problem​ solving? Choose the correct answer below. A. Obtain extra information
Which amendment does not allow cruel and unusual punishment
Investigators at a crime scene have isolated DNA from a Y chromosome and have analyzed it for STRs. They have a prime suspect, but he is not cooperating. Howeve
Find the average rate of change for f(x)=x+6 over the interval [4,8]
to consume means to eat and drink? true or false​
2/3n - 2/3 = n/6 + 4/3
The outer portions of the Pyramids of Giza were built with limestone. What evidence in this photograph suggests that the pyramids are made of limestone?
Is this statement true or false? Written accounts, objects, and buildings are examples of the types of evidence that historians and archaeologists study to expl