jayceebey04 jayceebey04
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

(b) Ashley bought 21 pounds of flour for $9 br />
How many pounds of flour did she get per dollar?

pounds per dollar

Respuesta :

ma44857
ma44857 ma44857
  • 04-03-2022

Answer:

She got 2.3 pound per dollar

Step-by-step explanation:

Because 21/9 is 2.3

Answer Link

Otras preguntas

Why did immigrants tend to group together in cities?
Why did immigrants tend to group together in cities?
The length of an arc of a circle is equal to 1/5 of the circumference of the circle. If the length of the arc is 2π, the radius of the circle is
What does el muslo mean?
Why can't plants and animals use the nitrogen directly from the atmosphere? Answer A.There is not enough of it in the air. B.Nitrogen gas contains the element i
Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
What is a sound wave?
Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)
Okay so I have three tests tomorrow. Haven't even started studying for two of them (Literature and History) but I already know science. How do you all learn 40