harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Please help with Algebra 1
Jennie had $300. Then she spent $15 on a new shirt. What percent of the money does Jennie have left
Susan ........ (Run) to school because she was late.
5. On average, how many years earlier do smokers die than nonsmokers? (Points : 1) 5 to 6 10 to 11 13 to 14 19 to 20
The rectangle has an area of 4(x+3) square units. A- If the dimensions of the rectangle are doubled, what is the area of the new rectangle in terms of x? Show y
What was religion like in Shang China?
what rule does static electricity follow
Companies raise funds to expand their business by
How did i travel irf i went from nyc to tren ton a distance of90 miles at45 miles per hour how long did it take
COMPARISON; 1. How is concrete like chocolate 2. How is a shirt like a picture 3. how is an elephant like a cloud