777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

At the state fair, admission at the gate is $8 . In addition, the cost of each ride is $3 . Suppose that Joe will go on x rides. Joe wants the total number of d
The purpose of the air filter is to
At night, wind blows from colder air over the beach towards the warmer air over the water, the difference in temperature leads to? A) monsoon B) hydrosphere C)
1/6m=5/8 i can't slove this question 8th Grade Math
The license fee for a car which cost $9,200 is $82. At the same rate, what is the license fee for a car that costs $9,900? Round your answer to the nearest ce
Michelle has just been informed she is terminally ill and has less than a year to live. michelle has started to yell at family members and her medical team when
Mary experiences long periods of time when she feels very depressed. however, she occasionally goes through phases where she is highly focused on her painting a
Plzzzz help don’t understand plz explain
Please help!!! 20 pts!!! Fill out the table.
The goalkeeper catches a ball from a kick by the opposing team inside her own penalty area. as she prepares to play the ball up field, an opponent impedes her f