llongacre82 llongacre82
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

There are two unit rates for every rate, true or false?

Respuesta :

jcody4
jcody4 jcody4
  • 03-05-2022

Answer:

True

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. This is not a ratio of two like units, such as shirts. This is a ratio of two unlike units: cents and ounces

Answer Link

Otras preguntas

5 sources about Cyber bullying Giving brainliest:)
What dose the author repeat in the brave little toaster By Cory Doctorow?
I NEED SOME ONE WHO IS GOOD AT SPANISH TO ANSWER THIS QUESTION ILL MARK YOU THE BRAINLIEST NO LINKS !!!
I do not understand the question need some help solving
QUICK! Please help, will give brainliest
The city of New Orleans is a site along the Mississippi River and is ______ as a major port for offshore petroleum production in the Gulf of Mexico? а) located
Sadie won her golf game with Brynn. What is the difference in their scores? saidie -2 brynn 4
someone please help me asap giving brainliest :)
How far does Farley ride each day? 8 miles 11 miles 16 miles 22 miles
a pronghorn antelope can travle 105 miles 3 hours . if continuted travleing at the same speed how far can a proghorn travle in 11 hours?