CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

People in which place believed in many God's? A. Egypt B.Mesopotamia C. Both D. Neither
i need help with physical , if you push on a wall with a force of 200 N, with that force does the wall push back ?
1. to what does folly refer?
The name for the hollow muscular organ that stores urine.
What is 12/3 simplified?
How did Jewish ideas spread
Which development was most important in encouraging the growth of the cattle industry during the late 1800s?
Please Explain This Function out for me :) f(s) =10 (s-65)+75
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
The first vertebrates on land were A. reptiles. B. fishes. C. amphibians. D. arthropods.