kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

32 is 40 percent of what number
machine s is cleaned every 12 weeks Machine T is cleaned every 8 weeks what is the fewest number of weeks that will pass before both machines are cleaned again
Definition of refute
What are the levels of organization from smallest to largest?
During World War II, conferences such as those held in Tehran, Yalta, and Potsdam demonstrated that
The Proclamation of 1763 was established following which of these wars?
The nations of Eastern Europe did NOT apply for Marshall Plan aid because \?
HELP !!!!!!!!!!!!!!!!Solve by applying the counting principle. You have 5 shirts and 3 pairs of pants and 4 ties. How many outfit are po
In addition to his success as a playwright William Shakespeare was well known as A. an actor and 4 owner. B. a printer and newspaper publisher.
which one of the following statements express a true proportion a.42:7=6:2 b.14:6=28:18 c. 3:5=12:20 d.2:3=3:2