yonofamily yonofamily
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

a small pizza costs 9 dollars and each additional topping cost 0.75 dollars
is this proportional

Respuesta :

K15Marie
K15Marie K15Marie
  • 02-02-2017
yes, because if you divide 9/.75 you get 12 which means 12 toppings can be added evenly on the pizza
Answer Link
ariethequeenbee
ariethequeenbee ariethequeenbee
  • 02-02-2017
no it is not proportional
Answer Link

Otras preguntas

Which idea in the Declaration of Independence came from the Enlightenment? a. Governments get their power from the people they govern. b. Women, as well as men
The United States placed nuclear missiles in this country, causing Russia to place some in Cuba. France, Great Britain, Turkey, Iraq
Which of the following is an example of climate? A. A sudden snowstorm resulted in subzero temperatures and 30 cm of new snow. B. In southern California, tempe
Three ratios equivalent to 12/28
What is the quotient? 40,561 divided by 47
What was the Supreme Courts ruling in bush vs gore and what was the basis for its decision
The commander of the Confederate forces in Charleston was _____. P.G.T. Beauregard Robert E. Lee James Longstreet
Six rectangles each with a common base width of 2 have lengths of 1,4,9,16,25 and 36. What is the sum of the areas of the six rectangles?
Which store gives you the best deal? Metromarket 18cans of soda for $9 Wal-Town 10cana of soda for $7.50 ShopStop 14cans of soda for $7.00
Which best explains why some plantation owners punished enslaved persons?