andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

drama, a speech given entirely by one person or character is called a
A ball of gas becomes a _____ when nuclear fusion begins in its core. a. star b. nebula c. protostar d. white dwarf
which one is it??? I need help with this one please
what is a good college if i were to be an actor
cody and his friends started playing at 6:30 it took them 37 minutes to finish the game .At what time did they finish
how do you times 1 divided by 1/5
What is the goal of all economic decisions in a market economy?
a strand of dna formed by the combining dna from two different species is calld
what multiplies to get 9 and adds to get 27
discuss two of the government's anti-corruption strategies that attempts to deal with corruption as a whole